Nekatere mačke razvijejo gingivitis (vnetje dlesni) že zelo mlade, ponavadi ob menjavi mlečnih in izraščanju stalnih zob. Dlesen je močno pordela in hitro zakrvavi, včasih je tudi tako prerasla, da se komajda vidijo zobje. Pogosto imajo te mačke tudi slab zadah. Temu stanju smo svojčas rekli “juvenilni gingivitis”, danes pa bolezen imenujemo “zgodnji gingivitis” (ang. early-onset gingivitis).
Kot stroka še ne poznamo vzroka za nastanek bolezni – ni dokazano, da bi bila bolezen posledica stresa, imunskega neravnovesja, okužbe z virusi ali da bi imela genetsko osnovo.
Vemo pa, da imajo mačke, pri katerih se vnetje dlesni pojavi že zelo zgodaj, dejansko pogosto (v kar 82% primerov) agresivni parodontitis (AP; hitro izgubo obzobnih tkiv). Zato v teh primerih vedno svetujemo natančen pregled ustne votline, zob in obzobnih tkiv ter slikanje z zobnim rentgenom.
Če odkrijemo napredovali parodontitis, bomo svetovali odstranitev prizadetih zob. Če pa odstranitev zob ni potrebna, bomo opravili profesionalno ustno higieno in morebitno odstranitev preraslega tkiva dlesni (gingivektomija/gingivoplastika).
V primerih, ko odstranitev zob ni potrebna, vseeno svetujemo kontrolo 2 tedna po posegu. Če se v tem času stanje v ustni votlini ne izboljša, je verjetno, da bodo take mačke razvile agresivni parodontitis v kratkem času in kasneje morda celo stomatitis.
Če ste opazili težave pri vaši živali, se vedno posvetujte s svojim veterinarjem.
Izbrane reference:
Soltero-Rivera M, Vapniarsky N, Rivas IL, Arzi B (2023). Clinical, radiographic and histopathologic features of early-onset gingivitis and periodontitis in cats (1997-2022). J Feline Med Surg25(1):1098612X221148577.